Dorota Koprowska

Teatr Tańca Inoj powstał w 2009 roku z inicjatywy reżyserki i choreografki Katarzyny Kryczki. Dotychczasowe realizacje sceniczne Inoja wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Poprzez doświadczanie, obserwację i mierzenie się ze światem, tańczy swój inny kosmos (prasłowiańskie inoj – inny). Dążąc do wypracowania swojej formuły, teatr skupia się na plastyczności działania w zarówno szeroko pojętej warstwie wizualnej jak i brzmieniowej. Teatr powstaje z intensywności spotkania tworzących go osób i wspólnego bycia słowem i poza słowem. W pracy nad spektaklami to idea powołuje ruch w ciele aktorów, a poszukiwanie warstwy ruchowej oparte jest o taniec współczesny, analizę tańczonej postaci i bycie w momentach zaistniałych.

Działania Inoja wykraczają poza formułę tańca estetycznego, nie zamykają się także w nurcie konceptualnym. Dotykają uniwersalnych problemów społecznych, a ich otwarta forma dopuszcza różne sposoby interpretacji. Inoj zaprasza twórców różnych dziedzin sztuki. Pozostaje otwarty na ludzi twórczych ruchowo, życiowo i duchowo.

 

 

 

 

 

Teatr Inoj otrzymał wyróżnienia na Festiwalach Teatralnych "Igła" w Ostrołęce i "Krzykowisko" w Maszewie, II nagrodę na Trzecich Prezentacji Tańca Współczesnego „Młode Formy" w Mrągowie, wyróżnienie i nagrodę na XVIII Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów "Słodkobłękity"; występował gościnnie na Festiwalu Teatralnym "Kontestacje" w Lublinie, na deskach Teatru Realistycznego w Skierniewicach, na Festiwalu Teatrów Błądzących w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz prezentował instalację podczas Warszawskiej Nocy Tańca w Teatrze Studio.

Katarzyna Kryczka - tancerka, choreografka, nauczycielka, dyplomowana instruktorka tańca współczesnego i fitness (rekreacja ruchowa). Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie  (Choreografia i Teoria Tańca), Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, oraz Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Filologiczny). Współpracowała z Teatrem Pantomimy Dar, Stowarzyszeniem Sztukmisja, Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego, Kompanią Teatralną Mamro, Teatrem 13, studentami Akademii Teatralnej w Warszawie i Teatrem Dramatycznym w Płocku. Brała udział w licznych projektach/ warsztatach tanecznych/ teatralnych w kraju i za granicą.

Ciągle w ruchu, uwielbia pracę z ludźmi i dzieli się z nimi swoją pasją do tańca, teatru i literatury pracując w ośrodkach kultury i w szkole. Dotychczas związana z Młodzieżowym Domem Kultury im. Wł. Broniewskiego, Białołęckim Ośrodkiem Kultury i Pałacem Młodzieży w Warszawie.   

Dotychczas teatr współtworzyły: Katarzyna Milczewska, Khrystyna Struk, Elżbieta Pańkowska, Iwona Turek, Jevgenija Jurkevica, Anna Bajer, Dorota Koprowska, Katarzyna Sztarbała, Agnieszka Kocińska, Ula Siemion, Anna Sadowska, Zuzanna Niemyjska, Anna Opolska,  Dorota Grzanecka, Aleksandra Jedlińska.

 

logoCzarne.jpg