






Teatr Tańca Inoj powstał w 2009 roku z inicjatywy reżyserki i choreografki Katarzyny Kryczki. Dotychczasowe realizacje sceniczne Inoja wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Poprzez doświadczanie, obserwację i mierzenie się ze światem, tańczy swój inny kosmos (prasłowiańskie inoj – inny). Dążąc do wypracowania swojej formuły, teatr skupia się na plastyczności działania w zarówno szeroko pojętej warstwie wizualnej jak i brzmieniowej. Teatr powstaje z intensywności spotkania tworzących go osób i wspólnego bycia słowem i poza słowem. W pracy nad spektaklami to idea powołuje ruch w ciele aktorów, a poszukiwanie warstwy ruchowej oparte jest o taniec współczesny, analizę tańczonej postaci i bycie w momentach zaistniałych.
Działania Inoja wykraczają poza formułę tańca estetycznego, nie zamykają się także w nurcie konceptualnym. Dotykają uniwersalnych problemów społecznych, a ich otwarta forma dopuszcza różne sposoby interpretacji. Inoj zaprasza twórców różnych dziedzin sztuki. Pozostaje otwarty na ludzi twórczych ruchowo, życiowo i duchowo.
Teatr Inoj otrzymał wyróżnienia na Festiwalach Teatralnych "Igła" w Ostrołęce i "Krzykowisko" w Maszewie, II nagrodę na Trzecich Prezentacji Tańca Współczesnego „Młode Formy" w Mrągowie, wyróżnienie i nagrodę na XVIII Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów "Słodkobłękity"; występował gościnnie na Festiwalu Teatralnym "Kontestacje" w Lublinie, na deskach Teatru Realistycznego w Skierniewicach, na Festiwalu Teatrów Błądzących w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz prezentował instalację podczas Warszawskiej Nocy Tańca w Teatrze Studio.
Katarzyna Kryczka - tancerka, choreografka, nauczycielka, dyplomowana instruktorka tańca współczesnego i fitness (rekreacja ruchowa). Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Choreografia i Teoria Tańca), Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, oraz Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Filologiczny). Współpracowała z Teatrem Pantomimy Dar, Stowarzyszeniem Sztukmisja, Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego, Kompanią Teatralną Mamro, Teatrem 13, studentami Akademii Teatralnej w Warszawie i Teatrem Dramatycznym w Płocku. Brała udział w licznych projektach/ warsztatach tanecznych/ teatralnych w kraju i za granicą.
Ciągle w ruchu, uwielbia pracę z ludźmi i dzieli się z nimi swoją pasją do tańca, teatru i literatury pracując w ośrodkach kultury i w szkole. Dotychczas związana z Młodzieżowym Domem Kultury im. Wł. Broniewskiego, Białołęckim Ośrodkiem Kultury i Pałacem Młodzieży w Warszawie.
Dotychczas teatr współtworzyły: Katarzyna Milczewska, Khrystyna Struk, Elżbieta Pańkowska, Iwona Turek, Jevgenija Jurkevica, Anna Bajer, Dorota Koprowska, Katarzyna Sztarbała, Agnieszka Kocińska, Ula Siemion, Anna Sadowska, Zuzanna Niemyjska, Anna Opolska, Dorota Grzanecka, Aleksandra Jedlińska.
